Wpadnij na trumienkę – czyli kino Světozor, witraż Tesla oraz skarpetki Pana Terryho [trzecia część mini serii]

Witaj w trzecim odcinku przewodnika po praskich kinach i ich kawiarniach. Chociaż odwiedzając Pragę nie jesteś zapewne nastawiony na spędzenie czasu w kinie, to prawdopodobnie będziesz zainteresowany krótką przerwą na kawusię i ciasteczko. Bo kino w Pradze to nie tylko film 🙂 .

Tym razem wracamy do centrum Pragi, dokładnie na ulicę Vodičkovą. Już raz była ona bohaterką bloga. Znajduje się na niej opisane przeze mnie w pierwszym odcinku serii kino Lucerna.

Znajdziemy tam kino Světozor i kilka dalszych atrakcji. Jest jeszcze sam pasaż (też nazwany Světozor), cukiernia Ovocný Světozor i sklep „Skarpetki Terryho” sprzedający archiwalne plakaty filmowe, filmową literaturę i gadżety związane z kinem Světozor.

Zapraszam, bo warto!


1. Kino Světozor

Wejście do kina Světozor w Pradze

Wejście do kina jest nieoczywiste i niepozorne.

Chociaż kino Lucerna i Světozor są położone bardzo blisko, to znacząco różnią się od siebie. Lucerna zachowała atmosferę lat 20. XX wieku, Světozor jest za to troszkę niechlujny i pełny lat 70-80. (przynajmniej dla mnie). Nie o budynek jednak zawsze chodzi, ale też o atmosferę i inne atrakcje, np. te kulinarne.

Adres kina Světozor to: Vodičkova 791/41, 110 00 Praha, Nové Město, Praha

Historia kina nie jest jakoś specjalnie powalająca. Oryginalnie kino wyglądało inaczej niż teraz i nazywało się Elektra. Do użytku zostało oddane w 1918 roku, razem z całym budynkiem w którym się znajduje. Cały budynek nosi nazwę „Pałac Ligna”. W pod koniec lat 50. kino zostało radykalnie przebudowane. W latach 2007-2008  zostało odświeżone i w takiej wersji prezentuje się dzisiaj.

Pasaż Světozor w Pradze

Pałac Ligna dzisiaj to „sklep wielobranżowy” 🙂

2. Dlaczego lubię to kino?

Przede wszystkim dlatego, że jest doskonale umiejscowione, tzn. w samym centrum miast. Jego repertuar jest podobny do repertuaru pozostałych studyjnych kin w Pradze, które opisuję w tej serii. O charakterze repertuaru jaki tam znajdziecie świadczy ta reklama 🙂 :

W kinie są bardzo wygodne siedzenia. Pod względem atmosfery Světozor odbiega jednak od np. Lucerny i bardziej przypomina w swojej prostocie Bio Oko. Dodam jeszcze, że w kinie są dwie sale – wielka i mała. W wielkiej sali również podwójne siedzenie dla par, czyli bez oparcia na łokieć pomiędzy siedzeniami 😃 .

Repertuar kina znajdziesz tutaj. Kasa kina jest bezpośrednio w pasażu, po prawej strony, idąc od ulicy Vodičkovej. Tam też znajduje się sklep „Terryho ponožky” (czyli „Skarpetki Terryho”), o którym niżej. Czyli idąc od tramwaju: bilety po prawej, kino po lewej.

3. Baro-kawiarnia w kinie Světozor

Jak w każdym porządnym czeskim kinie i tu znajdziemy bar. Wygląda tak:

Wnętrze kina Světozor w Pradze

Baro-kawiarnię zdobią filmowe plakaty

Baro-kawiarnia jest raczej mała, ale wciąż można kupić tam wszystkie potrzebne trunki i zakąski oraz wygodnie sobie usiąść. Bar nie jest oczywiście przeznaczony tylko dla klientów kina – może się tam usadowić każdy.

Co do przekąsek to w szczególności polecam trumienki z bitą śmietaną. Tak – trumienki – czyli po czesku „rakvičky se šlehačkou”. Ten deser tak się właśnie nazywa z racji swojego podobieństwa w kształcie do trumny.

Trumienka w kinie Světozor w Pradze

Trumienka – bardzo słodka i bardzo tania, tzn. 10 koron czeskich

„Herbatę matową bez cukru poproszę”

Bar w kinie Světozor w Pradze

Bar jak bar

Kiedy byłem w kinie Světozor ostatni raz (grudzień 2016) można tam było wypić bardzo dobre únětické pivo. Piwo pochodzi z browaru nieopodal Pragi, we wsi Únětice. Polecam.

Będąc w kinie warto zwrócić również uwagę na najbardziej psychodeliczną toaletę jaką w życiu widziałem. Zdjęcia tego nie oddają, trzeba skorzystać samemu (męska i damska mają taki sam wystrój).

Psychodeliczna toaleta w kinie Světozor w Pradze

Psychodeliczna toaleta w kinie Světozor w Pradze

O kinie mogę napisać w sumie tyle. Warto tam wpaść jeżeli jesteśmy w pobliżu, choćby na piwo i trumienkę. Ewentualnie obejrzeć plakaty, które są wywieszane w korytarzu kina.

Plakaty w kinie Světozor w Pradze

Plakaty

4. Pasaż Světozor

Kino jest częścią pasażu. Na uwagę w pasażu zasługują dwie rzeczy:

Witraż Tesla w pasażu Světozor w Pradze

Tesla Radio

Witraż z reklamą Tesla Radio, której autorem jest František Hudečka. Na pierwszy rzut oka mozaika nie wydaje się być specjalnie interesująca. Jednak po spojrzeniu na nią z bliska – zwłaszcza w słoneczny dzień – nabiera wyrazu.

[Edit 9.2.2017 – dorzucam znalezione w czeluściach moje HDD zdjęcie witrażu]

Witraż Tesla

Witraż Tesla Radio. Cudownie komponuje się z reklamą chińskiej restauracji 🙂

Druga atrakcja to cukiernia Ovocný Světozor. Była ona bohaterem tego wpisu. Zdecydowanie warto ją odwiedzić, zwłaszcza 1h przed jej zamknięciem (20:30 codziennie), kiedy będziemy mogli skorzystać ze zniżki 20%. Wszystko co oferuje jest smaczne i ciekawe.

Bywa tłoczno…

5. Terryho ponožky

Do tego sklepu warto zajrzeć jeżeli interesują nas np. kinowe plakaty. Lub też jeżeli chcemy sobie przywieźć coś unikatowego z Pragi (np. koszulkę albo torbę kina Světozor). Sklep znajduje się tam gdzie kasy kina. Miejsce troszkę mi przypomina galerię plakatu na ul. Stolarskiej w Krakowie.

Kino w lewo, sklep w prawo

Wejście do sklepu

W sklepie można znaleźć takie cuda

Gadżety związane z kinem Světozor w Pradze

Możemy kupić coś wyjątkowego czego nie ma w H&M-ie

Alibaba i 40-tu rozbójników, czyli „Alibaba a 40 loupežníků”

Podsumowując: warto wstąpić do pasażu jeżeli jesteśmy nieopodal. Polecam trumienki oraz wizytę w galerii plakatów. Warto zerknąć też na witraż Tesli. Idąc dalej pod witrażem dojdziemy do Ogrodu Franciszkańskiego, ale to już zupełnie inna historia.

Linki do Wpisu:

  • oficjalna strona kina Světozor
  • repertuar kina – tutaj
  • trumienki ze śmietaną na Wiki
  • Únětické pivo pochodzi z browaru we wsi tuż pod Pragą (na jej północno-zachodnim rogu). Adres browaru to: Rýznerova 19, 252 62 Únětice. Warto zajrzeć do tego piwowaru, jest tam rónież całkiem niezła restauracja. Godziny otwarcia to poniedziałek – piątek od 8-ej do 17-ej
  • Ovocný Světozor – strona tutaj

Dziękuję Ci za poświęcenie czasu i przeczytanie tego wpisu. Mam nadzieję, że zachęcił Cię przynajmniej do spróbowania trumienek z bitą śmietaną 😉 .

Podobał Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to proszę podziel się nim ze światem:

PS. Jeżeli podoba Ci się mój blog, to koniecznie zapisz się do newslettera. Dzięki temu żaden nowy wpis nie przejdzie Ci koło nosa.