Brać parasol? – czyli gdzie sprawdzić pogodę dla Czech i Pragi

Moi drodzy,

temat wydaje się trywialny. Z jednej strony rzeczywiście taki jest, ponieważ wszyscy wiemy gdzie sprawdzić sobie pogodę. O ile potrzebujemy wiedzieć jak będzie ciepło w Pradze w długi majowy weekend i czy na zwiedzanie potrzebujemy bardziej tenisówek czy może jednak sandałów, to wystarczy sięgnąć po informacje z dowolnego portalu meteorologicznego. Prognozy pogody nie różnią się zbytnio od siebie.

Jeżeli natomiast potrzebujemy dokładniejszych danych, ponieważ planujemy w zimie wyjść na Śnieżkę, albo przejechać na rowerze z Ostrawy do Znojma, albo dojechać motocyklem z Krakowa do Pilzna albo polecieć na paralotni z Mostu do Opola (mam takie marzenie 🙂 ) , to warto skorzystać z portali pogodowych prezentujących dokładniejsze dane.

O tych portalach (i mobilnych aplikacjach) opowiem w tym wpisie.

Zapraszam!


Dlaczego temat prognoz pogody mnie tak interesuje? Ano dlatego, że od 2009 roku latam na paralotni.
Paralotnia Praga Czechy

Startowisko paralotniowe Cukrak (zwane też Mokropsy) na południe od Pragi, tuż za jej granicami. Na linii horyzontu, po lewej stronie jest już Praga. W powietrzu Karol 🙂 .

Jest to fantastyczny sport, który jest całkowicie zależny od pogody. Byłem więc zmuszony zapoznać się ze wszystkimi prognozami dostępnymi dla Czech.

Wróćmy jednak do meritum:

Pogoda dla Czech i Pragi na YR.NO

Jeżeli chcemy szybko sprawdzić pogodę i nie zależy nam na dużej ilości detali to polecam portal yr.no (również w wersji mobilnej).

Prognoza pogody dla Pragi na yr.no

Po lewej stronie mamy opcję „hour by hour” oraz „long term” – warto na nie zerknąć jeżeli chcemy więcej detali.

Zdjęcie satelitarne Czech

Aktualne zachmurzenie dla całej Europy możemy znaleźć na stronach Sat24. Czechy nie mają swojej oddzielnej zakładki w mapach, więc aby wyświetlić ich zbliżenie, należy wybrać mapę Niemiec lub Polski.

Satelitarny widok Czech

Na zdjęciu powyżej (oraz na tym z okładki tego wpisu, czyli na samej górze strony) cudownie widać inwersję, która cały dzień trzymała się na północ od Pragi 30. grudnia 2016.

Opady w Czechach

Jeżeli chcemy sprawdzić czy i gdzie aktualnie pada deszcz lub śnieg, to polecam wejść na stronę meteo radaru. Stron takich jest wiele, ja polecam te trzy adresy:

Radar opadów dla Europy i Czech

  • Drugi radar to radar na stronie in-pocasi.cz. Tego radaru używam najczęściej. Jest przejrzysty i pozwala na wizualizację opadów na 1h do przodu (simulace vývoje srážek nad ČR w prawym górnym rogu):

Radar opadów dla Czech

  • Radar jest również dostępny pod tym adresem chmi.cz:

Radar opadów dla Czech

Jest on najbardziej zaawansowany i w pewnym sensie najmniej czytelny 🙂 . Chmi.cz to strona instytucji o nazwie Český hydrometeorologický ústav. Jest to najbardziej profesjonalnej instytucji w Czechach zajmującej się prognozowaniem i raportowaniem stanu naszej atmosfery.

Wizualizacja wiatru dla Czech

Jeżeli interesuje Cię z jakiego kierunku i z jaką siłą wieje wiatr, to możesz zerknąć na stronę windytv.com:

Wiatr w Czechach - wizualizacja

Strona ta pokazuje całościową prognozę pogody, jednak jej największym wyróżnikiem (moim zdaniem) jest wizualizacja prądów powietrznych.

Model Aladin dla Czech

Najbardziej szczegółową prognozę znajdziemy na stronach chmi.cz w tzw. meteogramie Aladin:

Meteogram Aladin dla Pragi

Jest to strona którą odwiedzam najczęściej. Portal pokazuje całościowy obraz pogody dla tego oraz następnego dnia. Prognozy powyżej 2-3 dni nie są zbyt wiarygodne, jeżeli chcemy znać detale. Od góry meteogram pokazuje: temperaturę, siłę i kierunek wiatru, opady, ciśnienie oraz zachmurzenie.

Strona chmi.cz posiada też kilka dodatkowych interesujących podstron, z których najbardziej użyteczne są moim zdaniem webowe kamery. Dzięki nim możemy podglądnąć jaka jest aktualnie sytuacja pogodowa w całych Czechach. Większość kamer dostarcza też informacji o wietrze, ciśnieniu, temperaturze itd. (mapa webowych kamer rozmieszczonych po całych Czechach znajduje się na górze strony).

Webcamery dla Czech

Dla podglądnięcia pogody w Pradze polecam tę webkamerę, umieszczoną po południowym krańcu Pragi.

Webkamera Libusz Praga

Na powyższym zdjęciu widzisz cudowną mglę z wieczora 29. grudnia 2016. Kamera pokazuje widok na północ, czyli w stronę centrum Pragi.

Jeżeli chcemy zerknąć na inne webcamery w Pradze (już nie metorologiczne) to polecam ten link.

Moją ulubioną webcamerą jest ta na szczycie Milešovki, który jest najwyższym szczytem Czeskiego Średniogórze (moich ulubionych gór w Czechach).

Webcamera Milešovka

Milešovka ma tylko 836,5 m n.p.m., ale widoki z niej bywają nieziemskie.

Webcamera Milešovka

I jeszcze zdjęcie z noworoczną inwersją – 1 stycznia 2017.

Turystów odwiedzających Karkonosze może również zainteresować webcamera na Śnieżce.

Mobilne aplikacje z prognozą pogody

Na koniec polecam cztery mega super fajne mobilne aplikacje, z których korzystam na co dzień:

  • Aladin – jest to mobilna wersja meteogramu pokazanego wyżej w tym wpisie; tej aplikacji używam zawsze do sprawdzania pogody w telefonie. Gorąco ją polecam! Warto ją zainstalować przyjeżdzając do Czech.
  • Klara – jest tym samym co Aladin, ale dla całego świata. Również polecam. Często używam jej za granicą (czyli nie w Czechach 😉 ).
  • Meteoradar – bardzo dobrze pokazuje nam opady (jest to mobilna wersja radaru opisanego powyżej)
  • Raport śniegowy – jak sama nazwa wskazuje…

Mobilna aplikacja AladinTo tyle na dzisiaj. Aha – strony świata po czesku to: N = sever, S = jih, E = východ, W = západ.

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę Wam zawsze tej najlepszej pogody! 🙂

Podobał Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to proszę podziel się nim ze światem – klik, klik!

PS. Jeżeli podoba Ci się mój blog, to koniecznie zapisz się do newslettera. Dzięki temu żaden nowy wpis nie przejdzie Ci koło nosa.