Praga i Czechy w trzech wymiarach – czyli wirtualne wycieczki

Fotografia powyżej nie jest niestety mojego autorstwa. Zrobił ją Nate Bolt, a ja pożyczyłem ją z jego podstrony na Flickr.

Zdjęcie powyżej to panorama sferyczna w formie tzw. „małej planety”. Zdjęcie ma zaskakującą perspektywę i jest trochę niewygodne w odbiorze. Widzisz na nim kościół św. Ludmiły na Náměstí Míru w Pradze.

Na szczęście tego typu zdjęcia można oglądać nie tylko w formie „jednego zdjęcia”, ale jako panoramę sferyczną. Daje nam to możliwość znalezienia się „wewnątrz sfotografowanej sceny”.

I tego własnie będzie dotyczył dzisiejszy wpis – wirtualnej podróży z użyciem trójwymiarowych panoram sferycznych zrobionych w Czechach.

Serdecznie zapraszam!


Wirtualna rzeczywistość

20 lat temu świat wyglądał inaczej. Jedną z podstawowych różnic jest to, że w latach 90. zeszłego stulecia nie istniał Google i nie było „google street view” 😃 . Właśnie GSV to jedna z form panoram sferycznych.

Nie wiem jak Ty, ale ja spędziłem długie godziny na oglądaniu miejsc w GSV, które odwiedziłem lub które planowałem odwiedzić. GSV jest bardzo bogata w kwestii treści (prawie każda miejsca na każdej drodze jest sfotografowane – oczywiście w wybranych częściach świata), ale pod względem jakości nie jest już tak dobrze. GSV jest produktem czysto użytkowym – ma dawać informacje, a nie doznania estetyczne.

Jeżeli chcemy zobaczyć jak wygląda np. Praga, to możemy użyć w/w aplikacji. Jeżeli chcemy natomiast zobaczyć miasto i nacieszyć przy tym swoje oczy, to potrzebujemy innych źródeł.

Co to są panoramy sferyczne?

Jeżeli jesteś zainteresowany definicjami i przykładami, to od razu polecam Ci zaznajomić się z tą stroną na Wiki.

Poniżej możesz zobaczyć moją panoramę (ale nie sferyczną):

Moja panorama Stanage Edge (park Peak District w Anglii)

Moja panorama Stanage Edge (park Peak District w Anglii) – kliknij na zdjęcie a panorama się powiększy

Jest to klasyczna panorama zrobiona z kilku złączonych ze sobą zdjęć. Aby nie było widać połączeń między zdjęciami, należy do tego typu fotografi (też do panoram sferycznych) użyć tzw. głowicy nodalnej – np. takiej.

Robienie panoram sferycznych – o których jest ten wpis –  wymaga od fotografa dużo, dużo, dużo więcej wysiłku. Szkoda klawiatury na opisywanie tego procesu – możesz go zobaczyć tutaj:

Co odróżnia panoramy sferyczne od innych typów panoram, to to, że można je oglądać tylko dzięki komputerowi i specjalnym pluginom. Dzięki takiej technologii panoramy dają nam poczucie bycia wewnątrz danego miejsca. Jest to coś, czego nie jesteśmy w stanie osiągnąć w zwykłej fotografii. Jeżeli chcemy zobaczyć jakieś miejsce, to sferyczna panorama jest najlepszym sposobem na najrealniejsze odwzorowanie tej przestrzeni.

W tym wpisie przygotowałem dla Ciebie trzy serwisy, na których możesz znaleźć super ekstra fajne sferyczne panoramy Pragi i Czech.

Giga panorama z wieży na Žižkovie

Zaczynam od – moim zdaniem – najlepszej panoramy Pragi. Jest to wielka sferyczna panorama Pragi zrobiona z przekaźnika telewizyjnego, który jest usytuowany w centrum Pragi.

Praga budzi się do życia - zimny grudzień, tuż przed wschodem słońca.

Praga budzi się do życia – zimny grudzień, tuż przed wschodem słońca.

Autorem panoramy jest Jeffrey Martin i została ona zrobiona w 2009 roku.

Kliknij na zdjęcie a panorama otworzy się w nowym oknie (fotografia pochodzi ze strony 360cities.net)

Jest to absolutnie najfajniejsza panorama sferyczna Pragi jaką widziałem i na dodatek jest w bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu można dokładnie przybliżyć różne fragmenty miasta. Po panoramie „przemieszczamy się” za pomocą myszki.

Poniżej znajduje się 5 zrzutów ekranu z fragmentami tej panoramy (wszystkie fragmenty pochodzą z serwisu 360cities.net):

1) Zamek na Hradczanach po prawej i klasztor na Strachowie po lewej; poniżej centrum Pragi

Zamek na Hradczanach po prawej i Klasztor na Strachowie po lewej; poniżej centrum Pragi

Kliknij na zdjęcie – powiększy się

2) Říp – czyli góra praojca Czecha (prawujka wszystkich Polaków) – pisałem o niej w tym wpisie; na pierwszym planie osiedle Bohnice na północnych obrzeżach Pragi

Říp, czyli góra praojca Czecha (prawujka wszystkich Polaków)

Kliknij na zdjęcie – powiększy się

3) Okolice stacji metra Wyszehrad: widzisz Nuselski most, wewnątrz którego jeździ metro, hotel Corynthia po lewej (z którego musi być obłędny widok na miasto) i centrum kongresowe po prawej. W tle widać dzielnicę Barrandov, gdzie mieszczą się studia filmowe.

Okolice stacji metra Wyszehrad: widzisz Nuselski most, wewnątrz którego jeździ metro, hotel Corynthia po lewej (z którego musi być obłędny widok na miasto) i centrum kongresowe po prawej. W tle widać dzielnicę Barrandov, gdzie mieszczą się studia filmowe

Kliknij na zdjęcie – powiększy się

4) Góra Vitkov między dzielnicami Žižkov (bliżej) i Karlin (dalej). Na koniu dzielnie zasiada Jana Žižka, który stracił oko w bitwie pod Grunwaldem w 1410 (więcej o Janie  tutaj). Budowla po prawej to Národní památník, w którym znajduje się oddział muzeum narodowego.

Góra Vitkov, między dzielnicami Žižkov (bliżej) i Karlin (dalej)

Kliknij na zdjęcie – powiększy się

5) Metronom w parku Letna. Kiedyś na miejscu tego metronomu stał pomnik Stalina. Więcej nt. tego pomnika możesz przeczytać w książce Mariusz Szczygła „Gottland„.

Metronom w parku Letna. Kiedyś na miejscu tego metronomu stał pomnik Stalina. Więcej nt. tego pomnika możesz przeczytać w książce Mariusz Szczygła "Gottland"

Kliknij na zdjęcie – powiększy się

Na stronie 360cities.com są też dostępne inne panoramy Pragi (i innych miast w Czechach).

360cities.com mapa

Kliknij na zdjęcie a przeniesiesz się na stronę z mapą panoram

Zbooy i jego panoramy Czech

Stronę Zbooya znam już bardzo długie lata 😃 . Odwiedzam ją regularnie od jakichś 10 lat, kiedy ostro zainteresowałem się panoramami.

Oprócz sferycznych panoram Zbooy, czyli Szymon Madej, robi również „klasyczne” zdjęcia. Wszystko znajdziecie na jego stronie pt. „360 :: panoramiczna podróż sferyczna w 2652 odcinkach” (ilość odcinków na 13. lutego 2017) oraz na jego fanpejdżu na FB.

Zbooy ma mnóstwo bardzo fajnych panoram różnych miejsca na świecie. Poniżej prezentuję Ci 5 moich ulubionych (czeskich) oraz jedną bonusową 😃 . Poniższe zdjęcia – miniaturki pochodzą ze strony Zbooya i są jego własnością. Jak klikniesz na miniaturkę, to przeniesiesz się na stronę Szymona i zobaczysz panoramę.

1) Orloy – zegar astronomiczny na rynku starego miasta w Pradze

Orloy - zegar astronomiczny na rynku starego miasta w Pradze

Kliknij na obrazek

2) Stacja metra Mustek

Stacja metra Mustek, Praga

Kliknij na obrazek

3) Zamek Trosky w Czeskim Raju

Zamek Trosky w Czeskim Raju

Kliknij na obrazek

4) Kaplica czaszek w Kutnej Horze

Kaplica czaszek w Kutnej Horze

Kliknij na obrazek

5) Beskidsky pivovarek

Beskidsky pivovarek

Kliknij na obrazek

6) Panorama wewnątrz czołgu Leopard

Panorama wewnątrz czołgu Leopard

Kliknij na obrazek

Panoramy z powietrza

3-cia i ostatnia strona w dzisiejszym zestawieniu to airpano.ru.

Ta strona jest najbardziej zaawansowana ze wszystkich 3-ech dzisiaj prezentowanych. Przedstawione na niej panoramy są robione z powietrza (podejrzewam, że z drona)! Na stronie jest aż 15 panoram z Pragi + 3 z Kutnej Hory.

Moja ulubiona to panorama Wyszehradu:

Panorama Wyszehradu z airpano.ru

Klinkin na zdjęcie a przeniesiesz się na stronę. Zdjęcie pochodzi ze strony airpano.ru.

Klikając na strzałki „lewo prawo” na dole panoramy możesz przemieszczać się między lokacjami (panoramami) w Pradze. Kliknięcie na ikonkę helikopterka zabiera Cię od razu do panoramy wykonanej w tamtym rejonie.

Informacje o projekcie airpano w Pradze znajdują się tutaj.

Na Stronie airpano znajdziesz też inne panoramy z całego świata. Strona jest super profesjonalna, panoramy są niesztampowe i zdecydowanie warto przeszperać ten serwis.

Na koniec

Wirtualny świat jest kuszący. Można się godzinami wpatrywać w google street view lub w wyżej prezentowane panoramy. Nie dajcie się jednak zwieść – nawet najlepsze panoramy nie zastąpią rzeczywistości 😃 .

Pozdrawiam!


Podobał Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to proszę podziel się nim ze światem:

PS. Jeżeli podoba Ci się mój blog, to koniecznie zapisz się do newslettera. Dzięki temu żaden nowy wpis nie przejdzie Ci koło nosa.