Parkowanie w Pradze – wszystko o strefach [część pierwsza cyklu]

Witaj!

Jeżeli przyjeżdżasz samochodem do Pragi, to ten cykl będzie z pewnością dla Ciebie niezwykle przydatny.

W pierwszej części tej mini serii dokładnie opisuję wszystkie strefy parkowania w Pradze i odpowiadam na jedno podstawowe pytanie:

  • w jakich strefach i na jakich zasadach możemy parkować w Pradze nasz samochód, żeby nie narobić sobie kłopotów?

Ta wiedza przyda Ci się, jeżeli rozważasz zaparkowanie auta gdzieś w centrum Pragi lub jeżeli chcesz wiedzieć czy w okolicach Twojej kwatery jest strefa. Innymi słowy:

  • czy możesz zaparkować bezproblemowo swoje auto przed apartamentem, hotelem lub hostelem?

Na końcu wpisu znajdziesz super użyteczne narzędzie, dzięki którym dowiesz się – nie wstając z krzesła – gdzie dokładnie w Pradze (i pod jakim adresem) znajduje się jaka strefa.

Zapraszam!


Parkowanie w każdym wielkim mieście nie należy do przyjemności. Osobiście uważam, że należy jak ognia unikać zbytecznego wjeżdżania do centrum obcego miasta, jeżeli nie jest to niezbędne. A co dopiero parkowania w nim.

Ten cykl mogę zacząć od dwóch pytań:

  • czy jeżdżenie samochodem po Pradze ma sens?
  • czy parkowanie samochodu w (centrum) Pragi ma sens?

Pytania są proste i odpowiedzi również: „to zależy” 🙂 .

Nie wgłębiając się jednak póki co w szczegóły i wariacje odpowiedzi (przyjdzie na to czas w dalszych wpisach), to każdemu kto już dotarł do Pragi i zaparkował tutaj swoje auto, polecam poruszać się po mieście za pomocą transportu publicznego. O jego zaletach pojawi się w przyszłości kilka wpisów. Póki co musisz mi wierzyć na słowo, że ten rodzaj transportu w Pradze to najtańsza, najszybsza i najlepsza dla wszystkich metoda poruszania się po mieście (a dla nie-mieszkańca-Pragi zdecydowanie najmniej stresująca). Wiem – brzmię jak naganiacz, który chce sprzedać bilety na autobus 🙂 .

W tym wpisie założyłem scenariusz, że z tych czy innych powodów potrzebujesz jednak zaparkować auto w szeroko rozumianym centrum Pragi lub potrzebujesz sprawdzić jaka strefa znajduje się w okolicach, w których planujesz wynająć mieszkanie lub hotel/hostel.

Rodzaje stref w Pradze

Praga podzielona jest na dzielnice (Praha 1, 2, 3, 4, itd.). Nie w każdej dzielnicy i nie w każdej dzielnicy blisko centrum są strefy. Np. Praga 8, czyli Holešovice są całe „zastrefowane” natomiast Praga 4 (ogromna dzielnica) w ogóle nie ma (jeszcze) stref i można zaparkować auto relatywnie blisko centrum bez zbędnych nieprzyjemności. O ile oczywiście znajdzie się miejsce, ale to temat na inną dyskusję.

W Pradze znajdują się następujące strefy:

1. Niebieska strefa (modrá zóna) – ta strefa jest przeznaczona (prawie) wyłącznie dla mieszkańców danej dzielnicy Pragi (ewentualnie dla osób mających swoją firmę w danej dzielnicy). Żeby móc parkować na niebieskiej strefie potrzebujesz być jej rezydentem i musisz mieć nalepioną na przedniej szybie, od strony pasażera, w górnej jej części taką kartę:

karta do parkowania Praga Czechy

Taka ciekawostka: mają taką kartę np. dla Pragi 3 możemy parkować tylko w obrębie Pragi 3. Wszystkie inne dzielnice jak Praga 1, 2, 4 itd. są dla nas niedostępne.

Znakiem, który opisuje taką niebieską strefę, jest tablica z literą P i napisem „Réservé”. Zobaczysz ją również na okładce tego wpisu.

Strafa prakowania w Pradze Czechy, ul. Dalimilova, Zizkov

Kliknij na zdjęcie – powiększy się. Źródło: Google Street View

Pod znakiem parkingu widzisz białą tablicę z dalszymi informacjami. „Oblast” oznacza dzielnicę Pragi, natomiast informacja „06 – 08 h bez omezení” oznacza, że możesz w tej niebieskiej strefie parkować bez wspomnianej wyżej karty od 6 do 8 rano.

Zaparkowanie w niebieskiej strefie bez pozwolenia kończy się odwiezieniem samochodu przez służby porządkowe Pragi na specjalny strzeżony parking – tak jak jest pokazane poniżej:

odwóz auta za złe parkowanie Praga Czechy

Całą sytuację można zinterpretować jako kradzież auta. Warto więc w takiej sytuacji zadzwonić na policję pod numer 158 i sprawdzić czy nasze auto nie zostało odholowane za złe parkowanie.

2. Pomarańczowa strefa (oranžová zóna) – pozwala na zaparkowanie auta na okres maksymalnie 2 godzin. Wymagany jest bilet z automatu. Poza godzinami określonymi w danym miejscu, (dla fotografii poniżej jest to poniedziałek – piątek od 8ej do 18ej) parkujemy bez opłat.

Strefa płatnego parkowania Praga, Czechy

Znak pomarańczowej strefy, po lewe parkomat gdzie kupujemy bilet do parkowania, po prawej znak zakazu pakowania z racji czyszczenia ulic (z podanymi datami i godzinami, w których nie należy parkować w danym miejscu – bez względu na strefę); fotografia z Google Street View.

Informacje nt. obowiązywania danej strefy znajdziemy też na parkomacie. Znajdziesz tam również dalsze informacje – np. o tym, że możesz płacić za postój w Euro.

Parkomat w Pradze

Kliknij na obrazek, powiększy się.

3. Zielona strefa (zelená zóna) – jest bardzo podobna do pomarańczowej strefy opisanej powyżej. Możesz tutaj zaparkować auto na okres maksymalnie 6 godzin. Wymagany jest bilet z automatu.

Poza godzinami określonymi w danym miejscu (dla fotografii poniżej jest to poniedziałek – piątek od 8ej do 18ej) parkujemy bez opłat. Informacje nt. obowiązywania danej strefy znajdziemy też na parkomacie.

Strefa płatnego parkowania Praga, Czechy

Zdjęcie z Google Street View.

Warto też pamiętać o nie parkowaniu samochodu w innych miejscach, które nie są do tego przeznaczone, tj. przed bramami, na zakrętach oraz w bliskiej odległości przed przejściami dla pieszych.

Strefa płatnego parkowania Praga, Czechy

Parkowanie na żółtych liniach przed wjazdem do bramy może źle się skończyć 🙂 . Generalnie w Pradze wszędzie gdzie zobaczymy żółtą linię (na ulicy lub na krawężniku), to trzymamy się od niej z daleka.

4. Mieszana strefa – fioletowa (smíšená zóna – fialová) – jest to miks powyższych 3 stref. Znak poniżej znaczy, że tylko w podanych dniach i godzinach strefa jest aktywna. Tak więc od piątku od północy do niedzieli do północy oraz od 6 rano do 8 rano w dni robocze możemy parkować bez ograniczeń.  Natomiast w pozostałe dni i godziny strefa się aktywuje i aby z niej skorzystać należy mieć kartę jak dla niebieskiej strefy lub zapłacić za parking w automacie.

Żeby zapłacić za parkowanie w tej strefie, być może trzeba będzie zalogować się tutaj na tej stronie.

Strefa płatnego parkowania Praga, Czechy

5. Ekologiczna strefa (ekologická zóna – zelená) – nowość w Pradze. Jest przeznaczona dla samochodów elektrycznych oraz tych „dzielonych” (carsharing). Ta strefa została wprowadzona w Pradze w 2014 roku i zapewne przyjmie się w przyszłości, wraz ze wzrostem ilości pojazdów, które obejmuje.

Uwaga: może być mylące, że są w Pradze 2 zielone strefy. Ta z możliwością parkowania na maksymalnie 6 godzin i ta ekologiczna. Dopisek „max. 6h” pod znakiem parkingu rozwieje Wasze wątpliwości 🙂 .

Oznaczenie stref

Poniżej zamieszczam podsumowanie oznaczenia wszystkich stref w Pradze.

opis stref parkowania Praga Czechy

Kliknij na obrazek, powiększy się. Źródło: parkujvklidu.cz.

 Oraz opis po czesku i po angielsku.

opis stref parkowania Praga Czechy

Źródło: parkujvklidu.cz.

Jak sprawdzić strefę w danej lokalizacji nie wychodząc z domu?

Bardzo zasadne pytanie!

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie albo hotel/hostel w Pradze, to możemy zapytać o to naszego gospodarza. W tym wpisie opisywałem historię mojej rodziny, która przyjechała mnie odwiedzić w Pradze na jesieni 2016. Rodzina mieszkała niedaleko mnie na Pradze 4, gdzie nie ma stref. Hostel słusznie informował o możliwości parkowania bez opłat na ulicy, jednak nie dodał, że miejsce jest bardzo ciężko znaleźć 🙂 . To taka drobna uwaga, żeby nie zawsze brać zbyt optymistycznie uwagi osób próbujących nam sprzedać swoje usługi.

Dokładne informacje i mapy wszystkich stref parkowania w Pradze znajdują się na stronie parkujvklidu.cz.

Klikając na konkretne dzielnice Pragi dostajemy informacje nt. parkowania w danym rejonie (po czesku – mało użyteczne) oraz mapę w pdf-ie (na dole strony – bardzo użyteczne):

Źródło: parkujvklidu.cz.

Jest jednak łatwiejszy sposób znalezienia informacje gdzie znajduje się w Pradze dana strefa i jakie mamy tam możliwości parkowania. Może być tak, że np. zamówiliście sobie mieszkanie przez AirBnB, którego znacie adres i chcecie wiedzieć czy w danym miejscu możecie zaparkować. Ewentualnie wiecie, że nie możecie parkować, ale chcecie wiedzieć czy 2-3 ulice dalej nie znajduje się koniec strefy. Najlepiej wtedy skorzystać z aplikacji mapy.cz, która od razu pokazuje nam gdzie w danej lokalizacji są strefy, jakie to są strefy, kiedy obowiązują i ile się płaci za postój.

GENIALNE!

Spory wpis na temat portalu i aplikacji mapy.cz napisałem tutaj.

Mapy.cz mają kilka „podkładów map”. Nas interesuje wersja podstawowa, czyli „základní„:

mapy.cz wybór podkładu

Rodzaj mapy wybieramy w lewym górnym rogu

Poniżej przykładowe zrzuty ekranów dla kilku miejsc w Pradze (uwaga – po kliknięciu na daną strefę zmienia się jej kolor na mapie, dlatego niebieska nie koniecznie jest już niebieska 🙂 ):

mapy.cz strefa w Pradze, Czechy

Kliknij na obrazek, powiększy się.

Na górze fioletowa strefa przy ulicy Heleńskiej. Po prawej na mapie wyświetlają się nam informacje nt. detali strefy.

mapy.cz strefa w Pradze, Czechy

Kliknij na obrazek, powiększy się.

Na górze niebieska strefa na ulicy Peruckiej – tylko dla rezydentów.

mapy.cz strefa w Pradze, Czechy

Kliknij na obrazek, powiększy się.

Na górze zielona strefa na ulicy Peruckiej. Wciąż ta sama ulica, ale tu już możemy zaparkować. Po prawej stronie jest dokładna informacja na jak długo, ile to kosztuje i kiedy strefa obowiązuje: od poniedziałku do piątku od 8 do 18. Poza tymi godzinami parkujemy bez konieczności płacenia.

Podsumowanie części pierwszej o parkowaniu

Parkowanie w Pradze nie należy do przyjemności. Im dalej od centrum tym problem z parkowaniem jest mniejszy. Warto to wziąć pod uwagę wybierając kwaterę.

Biorąc natomiast pod uwagę jakość komunikacji miejskiej w Pradze najlepiej – moim skromnym zdaniem – przyjechać do Pragi pociągiem. Zdaję sobie jednak sprawę, że czasem auto jest wygodniejsze a pociąg lub autobus jeździ bezpośrednio do Pragi tylko z większych polskich miast.

To tyle w części pierwszej. Dalsze tematy, które opiszę w kolejnych wpisach z tego cyklu, to:

  • co zrobić, jeżeli na kole naszego auta znajdziemy blokadę lub jeżeli auto tajemniczo zniknęło z ulicy?
  • jak znaleźć miejsce do parkowania w Pradze nie będące strefą?
  • jak ocenić czy możemy parkować tam gdzie to zaplanowaliśmy?
  • innego rodzaju płatne parkingi (nie strefy) – np. galerie handlowe i komercyjne parkingi
  • parkingi park and ride (P+R) na obrzeżach miasta

Pozdrawiam i życzę udanego weekendu,
Maciek


Podobał Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to proszę podziel się nim ze światem:

PS. Jeżeli podoba Ci się mój blog, to koniecznie zapisz się do newslettera. Dzięki temu żaden nowy wpis nie przejdzie Ci koło nosa.