Mapy.cz – czyli całe Czechy i Europa w Twoim telefonie

Pierwszy wpis to kawał praktycznej wiedzy o najlepszej czeskiej aplikacji wszech czasów czyli Mapy.cz. Darmowe i offlineowe mapy 45 krajów na Twoim tablecie lub telefonie. Dzięki nim nigdy się nie zgubisz i to nie tylko w Czechach. Zapraszam!


Cześć! Witam Cię serdecznie na pierwszym wpisie na blogu Knedle i piwo – blogu dla miłośników zwiedzania Czech i Pragi, w myśl zasady „tam gdzie nie dotarł jeszcze żaden Polak” oraz „nie znoszę przeciskać się między tłumami turystów” 🙂 .

Ponieważ wszystkie nowe przedsięwzięcia warto zaczynać od generalnego planu, to pierwszy wpis jaki mam przyjemność publikować dotyczy najważniejszego narzędzia dla turystów podróżujących po Czechach: jest nim mapa. Nie chodzi mi jednak o papierową mapę, ale o cyfrową, dostępną w przeglądarce internetowej lub w wersji offline.

Mapa świata, a w tym mapa Czech, jest dostępna pod adresem www.mapy.cz i jest czeską alternatywą dla Google Maps, ze wszystkimi jej możliwościami. Co więcej, mapy.cz w wersji mobilnej dają możliwość ściągnięcia do pamięci telefonu lub tabletu map 45 krajów (w tym oczywiście mapy Czech).

Nie wiem jak Ty, ale ja zawsze spędzam bardzo dużo czasu przed internetową mapą planując swoje podróże, czasem drukując powiększone fragmenty map. Zawsze również staram się być wyposażonym w papierową mapę miejsce które odwiedzam. Aplikacja Mapy.cz łączy zalety jednego i drugiego, jest darmowa i niezwykle poręczna.

1. Czym jest projekt Mapy.cz?

Mapy.cz to czeska aplikacja tworzona przez portal Seznam.cz (jedna z pierwszych czeskich wyszukiwarek internetowych oraz portal informacyjny przypominający polski Onet). Projekt korzystaja z zasobów OpenStreetMap i jest jego nakładką, rozszerzoną o wiele przydatnych funkcji oraz informacji. Aplikacja wyposażona jest w kilka typów map, możliwość planowania tras różnego rodzaju, wyszukiwanie połączeń oraz informacje o wszelakich punktach zainteresowań (POI). Dostępność tych opcji różni się w zależności od wersji uruchamianej w przeglądarce lub w urządzeniu mobilnym.

mapy cz logo

2. Mapy w wersji mobilnej

O ile Google Maps może nam z powodzeniem zastąpić Mapy.cz w przeglądarce, to Mapy.cz w wersji mobilnej rozbijają bank!

Po pierwsze – i najważniejsze z punktu widzenia turysty – mapę Czeskiej Republiki można za darmo ściągnąć do pamięci naszego telefonu komórkowego lub tabletu (dla systemów Android, iOS i Windows Phone – patrz linki na końcu tej strony). Z map możemy więc korzystać bez dostępu do internetu, który za granicą w roamingu może być kosztowny.

Po drugie, które jest konsekwencją pierwszego – mapy są mobilne i można je zabrać se sobą wszędzie, tak jak zabieramy papierową mapę.

Po trzecie – dzięki używaniu modułu GPS w naszym telefonie lub tablecie od razu wiemy gdzie jesteśmy.

Po czwarte – ściągnięta mapa Czeskiej Republiki ma wgraną wyszukiwarkę oraz wszystkie punkty POI, ich krótsze lub dłuższe opisy oraz szlaki turystyczne i trasy rowerowe. Punkty POI obejmują wszystko od przystanków autobusowych, przez firmy, aż po punkty widokowe. Jeżeli więc jesteśmy zgubieni gdzieś w Pradze i chcemy dowiedzieć się gdzie względem nas znajduje się dany obiekt i mamy jego adres lub koordynaty GPS, to mapa od razu podpowie nam gdzie to miejsce się znajduje.

Po piąte – możemy ściągnąć na nasze urządzenie mobilne mapy 45 krajów: Albania, Andora, Austria, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czeska Republika, Dania, Estonia, Wyspy Owcze, Finlandia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia, Grecja, Wyspa Guernsey, Węgry, Islandia, Włochy, Wyspa Jersay, Kosowo, Litwa, Lichtenstein, Łotwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monaco, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja i Ukraina. Tych krajów z czasem będzie pewnie przybywać.

W swoim telefonie mam ściągnięte na stałe mapy Czeskiej Republiki oraz Polski – zajmują one około 1,7 GB. Resztę map instaluję kiedy tego potrzebuję. Np. w październiku 2015 byłem na Malcie. Offlineowe mapy wyspy okazały się bardzo wygodne. Poniżej zamieszczam screenshoty z mobilnej turystycznej mapy Krakowa i okolic:

mapy cz Kraków

Centrum Krakowa:

mapy cz Kraków

Okolic Kasprowego Wierchu (jak widać mapa, jak przystało na jej turystyczną wersję, ma ładnie naniesione szlaki turystyczne i poziomice 🙂 ):

mapy cz Tatry

A teraz co nie działa w wersji mobilnej map bez dostępu do internetu. Korzystanie z mobilnych map w wersji bez internetu nie pozwala nam niestety na planowanie tras z punkty A do punktu B, ale ma się to jednak zmienić w przyszłych wersjach aplikacji. Planowanie jest oczywiście dostępny w wersji mobilnej z dostępem do internetu oraz w wersji w przeglądarce. Wyszukiwarka POI dla map innych niż mapa Czeskiej Republiki i Słowacji również wymaga dostępu do internetu. Czyli jeżeli ściągniemy do telefonu np. mapę Polski, odłączymy się od internetu i wpiszemy do wyszukiwarki „krakow”, to otrzymamy taki oto komentarz:

mapy cz Kraków

Po szóste – w wersji mobilnej mamy dostęp do trzech rodzajów map:
1) mapy turystycznej – ze szlakami, poziomicami itd. (tej używam najczęściej) – patrz obrazek powyżej z mapą Krakowa i Kasprowego Wierchu;
2) mapy zimowej – pokazującej detale miejsc do uprawiania sportów zimowych (jest to kalka mapy turystycznej, ale z „zimowymi POI”);
3) oraz mapy lotniczej – jakość tych map jest najlepsza dla terytorium Czeskiej Republiki. Dla Polski ten rodzaj mapy również jest dostępny, ale dokładność obrazu jest niższa). Mapy lotnicze są dostępne tylko wtedy, jeżeli nasze mobilne urządzenie jest połączone z internetem, bez względu na to jakiego kraju mapy używamy.

Zestawienie tych trzech rodzajów mobilnych map, na przykładzie Harrachova, znajduje się poniżej:

mapy cz HarrachovHarrachov turystycznie…mapy cz Harrachov

Harrachov zimą…mapy cz Harrachov

… i Harrachov z lotu ptaka (ta opcja jest dostępna tylko przy połączeniu telefonu lub tabletu z internetem).

3. Mapy w wersji dla przeglądarki

Jeżeli używamy aplikacji Mapy.cz w przeglądarce internetowej, to pojawiają się przed nami dodatkowe opcje:

Po pierwsze – możliwość wyświetlenia innych niż trzy wyżej wspomniane rodzaje map, czyli:
1) mapy historycznej z XIX wieku. Mapa ta bazuje na mapach z lat 1836-1852, które nakazał wykonać Franciszek II. Mapa obszaru Czech pochodzi z lat 1842-1852, Morawy i Śląska z lat 1836-1840. Poniżej znajduje się screenshot okolic Mielnika, gdzie łączy się Łaba z Wełtawą:mapy cz Mielnik historyczna mapa

2) mapy lotniczej z różnych lat (2003, 2006 i 2012) oraz aktualnej z lat 2014 i 2015; co ciekawe, najnowszą lotniczą mapę Czeskiej Republiki przygotowała dla Seznamu.cz czeska firma TopGis. Ta sama firma zajmuje się zbieraniem materiału dla odpowiednika opcji street view (patrz niżej).
3) mapy fotograficznej (czyli ze zdjęciami konkretnych miejsc; zdjęcia przesyłane są przez użytkowników portalu Seznam.cz; jest to bardzo użyteczna mapa, jeżeli chcemy zobaczyć jak wygląda miejsce, w które się wybieramy a informacji tych nie możemy znaleźć na mapie Googla)
4) mapy komunikacyjnej (dopravní) pokazującej aktualny stan prac drogowych w konkretnych miejscach Czeskiej Republiki oraz informację o wypadkach na drogach. Warto sprawdzić tę mapę jeżeli wyruszamy w podróż do lub z Pragi (autostrada D1 z Pragi do Brna często jest niezwykle zakorkowana + jest modernizowana):mapy cz transport

5) mapa dotykowa dla osób niewidomych (heptická) – wymaga wydrukowania

Różne rodzaje map wybieramy klikając w lewym górnym rogu ekranu:

mapy cz typy map

Po drugie – mapy w wersji w przeglądarce pozwalają nam łatwo planować trasę między konkretnymi punktami, używając do tego różnych środków transportu, tj. samochodu, transportu publicznego, roweru, własnych nóg oraz… nart biegowych. Niestety Mapy.cz nie pokazują alternatywnych tras tak jak robi to Google Maps. Pokazują za to trasy turystyczne piesze i rowerowe (dla całego świata!; czasem są to kolorowe szlaki turystyczne, czasem tylko ścieżki). Planowanie z użyciem transportu publicznego jest w wersji beta – trzeba na to uważać i najlepiej użyć do tego celu aplikacji Pubtran (o tej aplikacji będzie na pewno wzmianka w innym wpisie).

Planowanie tras można wykonać w dwojaki sposób: albo znaleźć na mapie interesujący nas punkt i kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy a następnie wybrać opcje Naplánovat trasu odtud. Drugą „szpileczką” należy wtedy wybrać miejsce docelowe naszej trasy. Alternatywnie można w prawym górnym rogu mapy wybrać opcję Plánování i wpisać nazwy interesujących nas miejsc początku i końca trasy.

Poniżej zamieszczam przykładowy screenshot z zaplanowanej trasy z Peca pod Śnieżką na Snieżkę. Warto zwrócić uwagę na informację o deniwelacji trasy (prawy dolny róg):

mapy cz trasa na Śnieżkę

Na powyższym obrazie znajduje się napis Výlet po okolí. Jeżeli w niego klikniesz, Mapy.cz wygenerują dodatkową wariację wycieczki w okolicach danego punktu. Sprytne i przydatne 🙂 .

Po trzecie – w przeglądarce mamy dostęp do tak zwanej Panoramy, czyli googlowskiego street view. Mapy.cz dają tutaj radę, ale lepszą jakość daje nam Google:

mapy cz most karola

google maps most karola

Natomiast opcja 3D pohled daje Ci możliwość obejrzenia wybranego miejsca w formie trójwymiarowej makiety. Ilość miejsc z opcją 3D jest jednak ograniczona, ale ma ich przybywać. Poniżej makieta Dworca Głównego w Pradze:

mapy cz 3d dworzec główny w pradze

4. Na koniec

Jak to jest, że taki „karzeł” jak Seznam.cz inwestuje w produkt, który ma już taki gigant jak Google, Here, Bing czy OpenStreetMap?

Czesi lubią czeskie produkty. Poza tym Mapy.cz mają funkcje i informacje, które w szczególności się im podobają – chodzi tu o zmiłowanie Czechów do turystyki. Od razu widać, że użyteczność w podróżowaniu przyświecała autorom tej aplikacji. Gdzie w Google znajdziesz możliwość planowania sobie trasy na biegówkach lub informacje o wszystkich startowiskach i lądowiskach paralotniowych na terenie Czeskiej Republiki? To takie lokalne drobiazgi i możliwość zgrania map do telefonu sprawiają, że Mapy.cz używa ogromna część Czechów. Aplikacja została ściągnięta z portalu Google Play ponad milion razy i ma ponad 25 tysięcy komentarzy (stan na marzec 2016). Pytanie o to, która z map jest lepsza – Google czy Mapy.cz – jest źle postawione. Mapy.cz zapełniają moim zdaniem lokalną lukę, którą nie jest zainteresowany Google, skupiający się na globalnym, a nie lokalnym produkcie.

Dla tych którzy dotrwali do końca tego wpisu i którym nie chce się już wpisywać w wyszukiwarce „mapy.cz”, wstawiam tutaj mapy.cz wycelowane prosto w Pardubice. Poniższa wersja jest przeznaczona dla stron internetowych takich jak ten blog. Jeżeli chcemy się przenieść do pełnej wersji map, należy kliknąć Zobrazit na mapy.cz w lewym dolnym rogu. Życzę miłej zabawy i owocnego wirtualnego zwiedzania 🙂 .

Linki związane z aplikacją Mapy.cz:

Bardzo Ci dziękuję za dotrwania do końce pierwszego wpisu 🙂 .

Jeżeli masz dalsze pytania lub sugestie, to zapraszam do komentowania tego wpisu lub do kontaktu bezpośrednio ze mną.

Podobał Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to proszę podziel się nim ze światem:

PS. Jeżeli podoba Ci się mój blog, to koniecznie zapisz się do newslettera. Dzięki temu żaden nowy wpis nie przejdzie Ci koło nosa.