O blogu | Kontakt

Cześć!

Witam Cię na blogu miłośnika Czeskiej Republiki. Nazywam się Maciej Płonczyński, pochodzę z Krakowa a w Pradze mieszkam na stałe od 2009 roku. Przyjechałem tu na jeden semestr na studia i… tak już zostało 🙂 .

Blisko, ale daleko

Jestem zafascynowany tym jak Czechy są inne od Polski.

Gdyby zapytać przeciętnego Anglika czym różni się Polska od Czech i Polacy od Czechów, to pewnie nie potrafiłby powiedzieć zbyt wiele. Tak jak ja nie wiem za wiele o tym czym różnią się Ekwadorczycy od Peruwiańczyków.

Będąc jednak Polakiem i mieszkając na stałe w Pradze, mam szansę na zupełnie inny wgląd w kraj naszych sąsiadów. Kiedy odsuniemy na bok stereotypy i dokładniej przyjrzymy się naszym krajom, to zobaczymy, że Polska i Czechy to dwie zupełnie inne planety, choć  krążące wokół tego samego słońca.

O czym jest ten blog?

Wchodząc w codzienność życia w Czechach znajdowałem coraz więcej różnic i smaczków dzielących nasze kraje. Wraz z odkrywaniem tych różnic przyszły pytania: dlaczego jesteśmy tak różni od siebie, skąd się to wzięło, dlaczego nasze nacje znają się tak powierzchownie, skąd pochodzą stereotypy, które o sobie mamy?

Na tym blogu chciałbym podzielić się moimi odpowiedziami, na niektóre z tych pytań.

Poza tym chcę pokazać Ci miejsca, ludzi i historie, które zafascynowały mnie w Czechach i w samej Pradze. Mam nadzieję, że ich opisy skłonią Cię do odwiedzenia naszych południowych sąsiadów oraz do porzucenia wydeptanych przez setki tysięcy turystów klasycznych tras i pójścia bardziej własną drogą (w sensie czysto fizycznym, ale i mentalnym). Taka zmiana perspektywy daje szansę na zastanowienia się nad tym kim i jacy sami jesteśmi.

Kontakt i newsletter

Zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera. Raz na jakiś czas prześlę Ci email.  Dzięki niemu będziesz na bierząco z nowościami na blogu.

Informacje o nowych wpisach publikuję również na Facebooku. Zachęcam Cię do polubienia mojego fanpejdża 🙂 .

Fajne fotki ilustrujących moje wpisy znajdziesz na moim Instagramie.

Jeśli coś Ci leży na sercu, to pisz na maciej@knedleipiwo.com lub przez formularz poniżej.

Serdecznie pozdrowiam z Pragi,

Maciek


Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości