Długi weekend w Pradze – ile to kosztuje?

Moi drodzy, postanowiłem, że blog KiP potrzebuje więcej praktycznych treści, więcej konkretnych rozwiązań i więcej liczb, które pomogą Wam w planowaniu np. weekendowego wyjazdu do Pragi.

Ten wpis odpowiada na jedno podstawowe pytanie: ile kosztuje przedłużony, tj. 4 dniowy, weekend w Pradze dla dwóch osób, w wersji standard (co to jest „standard” dowiecie się poniżej). We wpisie znajdziecie też kilka przydatnych rad jak zoptymalizować koszty takiego wyjazdu.

Zapraszam do lektury!


Wpis ten został zainspirowany przedłużonym weekendem, na który przyjechała moja rodzina (dwie dorosłe osoby) z Krakowa do Pragi w listopadzie 2016 roku. Ceny podane poniżej dotyczą tego właśnie okresu, jednak wszędzie podaję linki pozwalające sprawdzić aktualne ceny wymienionych usług.

1. Dojazd (własnym samochodem)

Kalkulujemy tylko cenę paliwa oraz winiety na autostradę w Czechach. Z Krakowa do Pragi można się dostać jadąc autostradą przez Katowice, Ostrawę, Ołomuniec i Brno lub „północą” jadąc autostradą A4 do zjazdu nieopodal Opola, potem przez Kłodzo i Hradec Kralowe. Można też połączyć te dwie trasy i w Ołomuńcu skręcić na Hradec (omijając Brno). Odcinek Ołomuniec – Hradec prowadzi w większości jednopasmową drogą, ale jest zdecydowanie bardziej malowniczy niż autostrada D1. W weekend warto tamtędy pojechać.

Na kalkulację kosztów paliwa mają wpływ dwie zmienne: jego zużycie oraz jego cena. Ależ jestem mądry 🙂 .

Aktualne ceny paliw w Czechach znajdziecie w linkach poniżej:

 • średnia cena paliw w Czechach – tutaj
 • cena paliw na konkretnych stancjach + średnia cena dla konkretnych regionów Czech – tutaj

Ceny paliw są na tyle zmienne oraz zależne od kursu złotówki do czeskiej korony, że nie ma sensu pisać nic więcej w tym temacie, poza ogólną uwagą, że ceny paliw w Czechach są nieznacznie wyższe niż te w Polsce (o około 5%). Jest to jednak wielkie uogólnienie, które nie zakłada np. sporego spadku wartości złotówki w listopadzie 2016 roku.

Dla przykładu: na 24.11.2016 średnia cena Pb95 w Pradze to 30,07 CZK za litr (czyli 4,92 PLN za litr) dla przelicznika 1 CZK = 0,1637 PLN (średni kurs NBP na 24.11.2016). Srednia cena Pb95 w Polsce na 23.11.2016 (za tym portalem) to 4,49 PLN. Różnica jest więc spora.

Relatywnie tanie paliwo można zatankować na stacjach po polskiej stronie czesko-polskiej granicy w okolicach przejścia granicznego w Kudowie Zdroju.

Po paliwie czas na winiety. W Czechach są one potrzebne do poruszania się po autostradach oraz drogach ekspresowych. Jeżeli jedziemy do Czech na kilka dni, to pozostaje nam kupienie najtańszej winiety, tj. na 10 dni za 310 CZK lub… jej nie kupowanie. Na winiecie można oszczędzić, jeżeli przekraczamy granicę polską-czeską na północy, czyli gdzieś między Bogatynią a Kudową Zdrój. Stamdtąd można dojechać do Pragi w sensownym czasie z ominięciem autostrad. Nie warto oszczędzać jednak na winiecie jadąc np. z Krakowa lub Katowic autostradą do Ostrawy, a następnie autostradą D1 przez Ołomuniec i Brno. Podróż bocznymi drogami na tej trasie zajęłaby nam cały dzień.

winiety czechy 2017

Winiety w Czechach w 2017

Winietę należy kupić w Czechach na stacji benzynowej. Uwaga na stacje, które oferuję sprzedaż winiet w innych walutach niż czeskie korony. Ceny w innych walutach (zwykle PLN lub EUR) mogą być dużo wyższe. Warto więc mieć trochę koron ze sobą. Nie dajcie się również zbić z tropu, jeżeli obsługa stacji twierdzi, że nie da się płacić za winietę kartą (słyszałem to na własne uszy, inaczej bym nie uwierzył…). Na kolejnej stacji z pewnością się to uda 🙂 – polecam zwłaszcza te sieciowe jak Shell, BP, Benzina (czyli polski Orlen). Nie warto również kupować winiety na terenie Polski – winiety są droższe o zysk PZMotu. Na stronach tej organizacji znalazłem informacje, że koszt takiej 10 dniowej winiety to 67 PLN (źródło tutaj). W Czechach kosztuje ona odpowiednik 51 PLN.

Poniżej znajduje się mapa wszystkich płatnych dróg w Czechach. Niebieski odcinek oznacza konieczność posiadania ważnej winiety, ten pomrańczony oznacza darmowy odcinek.

sieć autostrad w czechach 2017

Kliknij na mapkę, aby ją powiększyć

I link do źródła grafiki i informacji – tutaj

Dodatkowe, ważne informacje o winietach:

 • spostrzegawczy czytelnicy pewnie zauważyli, że odcinek od polskiej granicy do Ostrawy NIE wymaga posiadania winiety
 • winiete możecie kupić również na miesiąc za 440 CZK i na rok za 1500 CZK (ta roczna jest ważna już miesiąc przed „oficjalną” datą jej ważności i miesiąc po jej zakończeniu; czyli roczna winieta na 2017 rok będzie ważna od 1 grudnia 2016 do 31 stycznia 2018)
 • aktualne ceny winiet znajdują się na stronach UAMK
 • winietkę nalepiamy na prawy dolny róg przedniej szyby (czyli od strony pasażera) i zachowujemy jej mniejszy odcinek do ewentualnej kontroli
 • wszystkie opisane winiety obowiązują dla samochodów osobowych o wadze do 3,5 tony
 • poruszanie się motocyklem po drogach płatnych NIE wymaga winiety – brawo Czesi!

2. Parking w Pradze

Skoro już dotarliśmy do Pragi naszym samochodem, to trzeba go gdzieś zaparkować. Kwestia parkowania w Pradze to bardzo złożony temat na oddzielny wpis, który z pewnością niedługo powstanie i zainteresuje DIY podróżników 🙂 . Ogólnie to dzielnice w centrum Pragi mają strefy (niebieska linia na jezdni), gdzie mogą parkować tylko auta z pozwoleniem.

karta potwierdzająca możliwość parkowania w pradze

Karta potwierdzająca możliwość parkowania na niebieskiej linii; nalepiana w prawej górnej stronie przedniej szyby

Parkowanie bez pozwolenia na takim miejscu kończy się najczęściej tak:

odwóz samochodu za złe parkowanie - praga

Opisywany scenariusz zakłada, że parkowanie samochodu nie generujące żadnych dodatkowych kosztów. Czyli jest darmowe lub jego cena jest wliczona w cenę hotelu/apartamentu.

Jak sprawdzić czy możemy zaparkować auto w danym miejscu? Najlepiej skontaktować się z osobą lub firmą wynajmującą nam lokum i potwierdzić to. We wpisie o samodzielnym parkowaniu w Pradze opiszę narzędzie do samodzielnego sprawdzania stref.

3. Nocleg

Ten scenariusz wyjazdu do Pragi zakłada dwuosobowy pokój z łazienką (bez żadnego wyżywienia) na 3 noce w hostelu lub tanim hotelu.

Ile kosztuje taki pokój? To zależy od lokalizacji hotelu/hostelu oraz od daty naszego przyjazdu. Droższy sezon w Pradze kończy się pierwszego dnia listopada i znów zaczyna w połowie marca. Znaczy to tyle, że – z wyjątkiem Sylwestra – mamy szansę na lepsze ceny w okresie od 31.10. do 15.3.

Wynajmując pokój dla mojej rodziny zrobiłem małe rozeznanie rynku w okolicach gdzie mieszkam (Praga 4, ulica Nuselska; około 10 minut jazdy tramwajem do centrum Pragi) i otrzymałem wyniki mniej więcej na poziomie 2200-2500 kc za wspomniany wyżej pokój na 3 noce bez wyżywienia. Podobne ceny mają apartamenty (mieszkania).

Ceny sprawdzałem na portalach Airbnb oraz na booking.com. W dzisiejszych czasach jest to chyba najlepszy sposób na rezerwowania noclegu, o ile robimy to sami (nie przez biuro podróży) i nie posiadamy sprawdzonego i bezpośredniego kontaktu na kwaterę.

Portale te pokażą nam również jakie są cen w różnych lokalizacjach w Pradze (polecam od razu przełączyć wymienione strony na widok mapy). Warto pamiętać też, że hotele i hostele mają od czasu do czasu promocje i ceny mogą być niższe od tych, które podałem.

4. Jedzenie

Ceny jedzenia w supermarketach (Tesco, Albert, Billa, itp.) oraz w sklepach spożywczych prowadzonych głównie przez Wietnamczyków (večerka), są takie same lub zbliżone do polskich cen.

Jeżeli ktoś z Was jest bardzo dociekliwy, to może sprawdzić ceny w internetowej wersji sklepu Tesco pod tym adresem: http://itesco.cz/ i porównać je z polskimi tutaj: https://ezakupy.tesco.pl/groceries/pl-PL/

Jeżeli chodzi o koszty obiadu/kolacji w restauracji/knajpie, to kształtują się one na poziomie około 200 CZK (32 PN) na osobę. Cena obejmuje drugie/główne danie + piwo. Cena ta oczywiście może być niższa lub dużo, dużo wyższa, zależnie od lokalizacji i wybranego dania. Jednak uważam, że 200 CZK to sensowna kwota na jaką należy się przygotować. W ścisłym centrum jednak, bez znajomości dobrej miejscówki, może być problem ze znalezieniem takich cen.

Jedną z fajniejszych knajp w centrum jest restauracja „U Knihovny”, która ma sensowne ceny, pomimo tego, że jest 7 minut piechotą od Rynku Starego Miasta. Byłem tam wiele razy i mogę ją z czystym sumieniem polecić. Strona internetowa to: http://uknihovny.cz/, a adres to: Veleslavínova 10, Praha 1, 110 00. Niestety jest brak menu na stronie restauracji.

Druga godna polecania restauracja, tym razem w okolicach Vyšehradu, to „U Kroka”. Strona www to: http://www.ukroka.cz/, a adres to: Vratislavova 28/12, 128 00 Praha 2.

Uwaga, w wielu czeskich knajpach między godziną 11 a 15 można trafić na menu obiadowe (denní menu / denní nabídka), które jest tańsze niż standardowe dania z karty (często te same). Przykładowe menu obiadowe „U Kroka” tutaj i standardowe menu „U Kroka” tutaj. Jak widać główne danie dla opcji „menu obiadowe” to koszt około 100 CZK.

PS. Do poruszania się po Pradze polecam używać portalu mapy.cz oraz ich aplikacji mapy.cz z offlinowymi mapami dla Czech (i całej Europy). Więcej o tej apce znajdziesz w tym wpisie. Apka ułatwia mi codzienne życie w Pradze od około 2 lat, więc Tobie też je ułatwi. Dostęp do netu nie jest wymagany, aby mapy działały jak trzeba.

5. Poruszanie się po Pradze

Po Pradze można poruszać się na wiele różnych sposobów: na nogach, rowerem, samochodem, taksówką.

Samochód od razu odradzam, chyba że potrzebujemy się przemieścić w wiele osób na znaczą odległość i mamy gwarancję, że możemy zaparkować bez problemu w miejscu docelowym.

Co do roweru, to osobiście uważam, że poruszanie się po Pradze na rowerze ma więcej wad niż zalet, ale to temat na oddzielny wpis.

Taksówki są generalnie drogim rozwiązaniem i mam pewne wątpliwości co do uczciwości praskich taksówkarzy. Pewnym rozwiązaniem jest tutaj Uber, ale jeszcze go nie testowałem.

Zwiedzanie na piechotę może być męczące, bo Praga to spore miasto. Wszystko jednak zależy od tego co chcemy zobaczyć i gdzie to coś się znajduje względem naszego miejsca zamieszkania.

Jeżeli chcemy zobaczyć wiele miejsc w krótkim czasie to warto wybrać transport publiczny, czyli MHD (Městská hromadná doprava). Ten sposób przemieszczania się zdecydowanie polecam do zwiedzania Pragi. Jest on tani i niezwykle efektywny. Komunikacja publiczna w Pradze jest uważana za jedną z najlepszych w Europie. Po wielu latach podróżowania nią do pracy, mogę to tylko potwierdzić 🙂 .

Najłatwiej jest kupić bilet na 24 h, który kosztuje 110 CZK, ewentualnie od razu na 3 doby za 310 CZK.

Można również skorzystać z opcji biletów jednorazowych, które kosztują 24 CZK za 30 minut jazdy (dowolnym pojazdem).

rodzaje biletów komunikacja publiczna praga

Link do aktualnych informacji o cenach biletów znajduje się tutaj.

W ramach biletu można używać: metra, autobusów, tramwajów, tramwajów wodnych (ale nie tych komercyjnych!), kolejki na wzgórze Petřín (z przystanku Újezd LD) oraz pociągów firmy České dráhy (odpowiednik naszego PKP). Ceny obowiązują na poruszanie się w obrębie Pragi.

Bilety kupujemy, w kioskach ruchu/trafikach, w automatach biletowych, w punktach sprzedaży biletów na niektórych stacjach metra, na niektórych przystankach w automatach, w tramwajach za pomocą karty bezkontaktowej, czasem u kierowcy. Można również zakupić bilet SMSem, ale – uwaga! – wymaga to posiadania czeskiego numeru telefonu.

Dodatkowej opłacie podlega sporych rozmiarów bagaż oraz wózek bez dziecka.

zasady przewożenia bagaży w pradze

Za darmo w Pradze w MHD mogą podróżować dzieci w wieku do 6 lat, rodzice z dziećmi do 3 lat (wtedy i rodzic i dziecko podróżują za darmo), seniorzy powyżej 70 roku życia. Aby skorzystać z darmowego przejazdu należy wylegitymować się w przypadku kontroli odpowiednim dokumentem (swoim i/lub dziecka), tj. paszportem lub dowodem osobistym.

Linia AE łącząca Pragę z lotniskiem ma nieco inne ceny i zasady przewozu ludzi i bagażu.

Transport MHD w Pradze to temat na oddzielny wpis, który z pewnością niedługo zawita na KiP 🙂 .

6. Kultura

Ceny za wstęp do muzeów, kin, itp. są podobne do tych polskich.

Dla przykładu:

 • koszt biletu kinowego to około 110 – 150 CZK
 • bilet dla dorosłego do praskiego zoo to 200 CZK
 • bilet dla dorosłego do Muzeum Techniki to 190 CZK
 • cena biletu na przedstawienie w Teatrze Narodowym zaczyna się od 100 CZK

7. Dodatkowe wydatki

W tej części mam pomysł tylko na dwie kategorie:

 • ubezpieczenie w podróży – według uznania podróżujących, nie występuje w tym zestawieniu.
 • prezenty dla rodziny – ceny bez górnego limitu 🙂 , ale dla przykładu: piwo Velkopopovický Kozel 10-tka w butelce w Tesco to koszt około 15 CZK (z kaucją za butelkę); Becherovka 0,5 litra to koszt około 150 – 180 CZK

8. Podsumowanie

Moja rodzina zapłaciła dokładnie 4217 kc za ten przedłużony weekend (wyłączając paliwo do samochodu i koszty ubezpieczenia w podróży). Cena ta obejmowała nocleg, jedzenie w czasie pobytu w Pradze (w tym dwie kolacje w knajpie, kawę, kilka piw), drobne prezenty do Polski, bilety komunikacji publicznej. Wszystko to dla dwóch osób. Nie było za dużo czasu na chodzenie po muzeach i galeriach, więc koszty wejściówek w tym scenariuszu odpadły.

9. Dodatkowe informacje

Na koniec zamieszczam linki do czterech blogów (+ artykułu na Onecie) opisujących weekendu w Pradze. Znajdziecie tam dalsze interesujące informacje w kwestii „co i jak”:

Mam nadzieję, że ten wpis okaże się pomocny przy planowaniu Waszego weekendowego wyjazdu do Pragi. Jeżeli macie dodatkowe pytanie, to piszcie.

Pozdrawiam!

Podobał Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to proszę podziel się nim ze światem:

PS. Jeżeli podoba Ci się mój blog, to koniecznie zapisz się do newslettera. Dzięki temu żaden nowy wpis nie przejdzie Ci koło nosa.

Zapisz