Aplikacje turystyczne CzechTourism – które z nich warto zainstalować?

W tym wpisie pokażę Ci 11 aplikacjami (darmowych 🙂 ) spod znaku CzechTourism. Zostały one stworze nie tylko dla turystów. Niektóre z nich będą dla Ciebie bardzo użyteczne i inspirujące.

Zapraszam!


Witaj! Znajdziesz tutaj kontynuację czwartego wpisu o publikacjach agencji CzechTourism.

Wszystkie opisane tu aplikacje można ściągnąć z tych stron:

Apki testowałem na tablecie i telefonie, ale tylko na Androidzie – żadnego produktu od Steve’a nie posiadam.

aplikacje CzechTourism

Wszystkie aplikacje w tym wpisie dzielę według języka w jakim są publikowane.

Aplikacje w języku polski:

"Samotni" w CzechachCzech Film Trips – to jest bardzo dobra aplikacja, chyba najlepsza ze wszystkich tutaj opisanych. Wszyscy uwielbiamy czeskie kino, a dzięki tej apce dowiemy się gdzie konkretne filmy (nie tylko czeskie) były kręcone. Przeczytamy również ciekawostki nt. filmów i konkretnych miejsc w nich przedstawionych. W sumie aplikacja opisuje 21 filmów, 76 miejsc i 4 trasy wycieczek. Aplikacja jest naprawdę ciekawa i daje fajny „klucz”, według którego można zwiedzać Pragę (i nie tylko ją). Jedyna wada apki to to, że aby ją w pełni wykorzystać (np. obejrzeć fragmenty filmów związanych z konkretnymi miejscami) należy mieć dostęp do internetu.

Kraina Opowieści – bardzo obszerna apka, która jest podzielona na najważniejsze i najciekawsze miejsca (miasta) w Czechach, tj. Praga, Czeski Krmulov, Karlovy Vary, Ołomuniec itd. Wszystkie opisane miejsca (wycieczki, zabytki, wydarzenia, hotele, restauracje) są zaznaczone na mapie. Aplikacja potrafi też zassać ciekawe miejsca w Twojej okolicy z TripAdvisora. Ze wszystkich opisanych tu aplikacji, ta zawiera najwięcej różnorodnych informacji.

Czeskie Tradycje – jak sama nazwa wskazuje. Tradycje są tu szeroko rozumiane i nie chodzi wyłącznie o tańce ludowe 🙂 . Aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna. Informacji nie jest za dużo, więc czyta się je szybko i lekko. Czasem zdarzają się błędy – np. praskie kawiarnie są źle umieszczone na mapie.

Cool Czech Guide – ta aplikacja pokazuje dzienne i nocne atrakcje w całych Czechach. Część z nich to niestety tylko hostele i droższe restauracje. Można natomiast znaleźć w apce kilka ciekawych miejsc, np. restaurację Výtopna i Café Louvre – obydwie warte odwiedzenia (linki na końcu).

Aplikacje w języku angielskim

spis miejsc opisanych w aplikacji czechyTOP100 Czech Republic’s sights – Polecam! Bardzo fajna apka, szkoda że tylko w języku angielskim. Jasno i zwięźle przedstawia TOP 102 miejsc wartych odwiedzenia w Czechach.  Do tego krótkie opisy, zdjęcia i wszystkie potrzebne kontakty (strona www, telefon, email). Wszystkie opisane w aplikacji miejsca można zobaczyć również na mapie. W aplikacji jest jednak bug: pierwsza wersja aplikacji zawiera 98 miejsc. Po zainstalowaniu apka prosi nas o odświeżenie jej zawartości. Jeżeli wyrazimy na to zgodę, to dostaniemy dodatkowych 5 miejsc (102 w sumie), ale przestaną się wyświetlać zdjęcia. Nie warto więc klikać.

Land Of Stories – porażka, nie ściągać! Szkoda bajtów na serwerze, żeby o niej pisać.

Jewish Bohemia and Moravia – dobra aplikacja. Jasna, przejrzysta i użyteczna. Zawiera opis tras, zabytków i ciekawych miejsc, które dotyczą judaizmu w Czechach (nie tylko w Pradze).

Czech Republic Wine Trails – aplikacja bardzo podobna w konstrukcji do powyższej: najważniejsze zabytki, atrakcje i trasy turystyczne piesze oraz rowerowe, a to wszystko w kontekście morawskiego wina. Aplikacja obejmuje rejon od Znojma na zachodzie do Zlína na wschodzie.

Aplikacje w języku czeskim

Kudy z nudy – jest to mobilna wersja portalu Kudy z nudy, czyli lokalnej wersji CzechTourism skierowanej do samych Czechów. Portal KzN to materiał na oddzielny wpis – tyle jest tam ciekawych informacji. Aplikacja powiela informacje ze portalu. Zaletą samej aplikacji jest to, że dostaniemy informację o aktualnych wydarzeń kulturalnych oraz trasy wycieczek po okolicy (w której właśnie jesteśmy). Aplikacja jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Przeszkadza jedynie to, że jest wyłącznie w języku czeskim.

lotnisko Rana aplikacja CzechyČesko země příběhů – bardzo fajna apka i znów szkoda, że tylko po Czesku. Aplikacja zwiera 320 historii, podzielonych na 40 regionów Czech. Ciekawe opisy miejsc i ludzi, bardzo ładne fotografie. Jednym słowem to, czego nie znajdziesz w przewodniku. Wpisy w aplikacji są zlinkowane z programem Lovci zážitků, którego epizody można obejrzeć albo przez aplikację, albo klikając na ten link. Opisane w programie miejsca są powiązane z tymi w aplikacji.

CzechSpecials – raczej strata czasu… Aplikacja, podobna do TOP100, zawiera listę oraz mapę restauracji, które serwują prawdziwą czeską kuchnię. Nikt nie definiuje co to znaczy ani według jakich kryteriów restauracje dostały się do tego zestawienia. Sądząc po ich nazwach, są to również miejsca dla osób z grubszym portfelem. Co więcej, lista nie była dosyć długo aktualizowana. Najśmieszniejsze jest to, że aplikacja ta jest wyłącznie w języku czeskim… Z opisanych restauracji mogę polecić Ci knajpę Na kopečku na Pradze 4 (ul. Pelhřimovská 1/1021, Praha 4 – Michle). Link tutaj. Często chodziłem tam na obiady. Restauracja oferuje świetne zestawy obiadowe w doskonałej cenie między 11:00 a 15:00 w dni robocze. Około południa są tam tłumy a potem zaczyna brakować niektórych potraw, więc lepiej przyjść wcześniej.

Podsumowanie

Niestety widać, że część z aplikacji została wyprodukowana tylko po to, żeby zużyć unijne dotacje. Szkoda. Z drugiej strony widać też, że CzT „potrafi”. Portal Kudy z Nudy oraz jego mobilna wersja dają radę i są niezwykle użyteczne. Kilka z wyżej przedstawionych aplikacji również jest bardzo dobrych. Moim faworytem jest tutaj CzFT – takiej wiedzy nie ma w żadnym przewodniku 🙂 . Bardzo szkoda, że apki nie są w pełni mobilne i do wykorzystania ich pełnego potencjału będziesz potrzebował internetu. Gdyby w centrum Pragi było darmowe WiFi, nie byłoby to problemem.

Linki do wpisu:

  • link do wszystkich epizodów serialu Lovci zážitků na YT
  • restauracja Výtopna w Pradze na Placu Wacława. Obsłużą Cię tutaj modele pociagów – film na YT. Tę restaurację znajdziesz również w Brnie oraz w centrum handlowym Palladium w Pradze
  • Café Louvre – świetna restauracja/kawiarnia z początku XX. wieku; bardzo fajna atmosfera, dobry serwis i sensowne ceny, ale za dużo turystów

PS. Jeżeli używałeś którychś z powyższych aplikacji na iPhonie, daj mi proszę znać – najlepiej w komentarzu poniżej – czy wszystko działało jak należy.

Podobał Ci się ten artykuł? Jeżeli tak, to proszę podziel się nim ze światem:

PS. Jeżeli podoba Ci się mój blog, to koniecznie zapisz się do newslettera. Dzięki temu żaden nowy wpis nie przejdzie Ci koło nosa.